CNX722C200FVB
CNX722C200FVB
CNX722C200FVB
DigiKey Part Number
CNX722C200FVB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNX722C200FVB
Description
LED PNL IND RED 25.60MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 5V ~ 28V 20mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CNX722C200FVB Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.88" (22.35mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
25.60mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
1300mcd ~ 1900mcd
Lamp Color
Red
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
5V ~ 28V