CMD17-21UGC/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Visual Communications Company - VCC
In Stock: 231.067
Datasheet
Similar
Kingbright
In Stock: 10.993
Datasheet
Similar
Bivar Inc.
Green LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric)
CMD17-21UGC/TR8
DigiKey Part Number
L62415TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD17-21UGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR 0805 SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMD17-21UGC/TR8 Models
Category
Lens Size
1.40mm x 1.25mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
140°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
570nm
Configuration
Standard
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm