CMD15-21VGD/TR8
DigiKey Part Number
L62305TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62305CT-ND - Cut Tape (CT)
L62305DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD15-21VGD/TR8
Description
LED GREEN DIFFUSED 1206 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CMD15-21VGD/TR8 Models
Category
Lens Size
2.00mm x 1.50mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
573nm
Lens Color
Green
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
1.10mm