CMD11-21VGC/TR8
DigiKey Part Number
L62005TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62005CT-ND - Cut Tape (CT)
L62005DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD11-21VGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR 1206 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMD11-21VGC/TR8 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
20°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
570nm
Configuration
Standard
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.00mm L x 1.50mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.50mm
Lens Size
1.10mm Dia