5102H1-12V
DigiKey Part Number
5102H1-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5102H1-12V
Description
LED PNL IND RED WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 12V 15mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5102H1-12V Models
Category
Voltage
12V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
15mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
4mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
635nm
Ratings
DC
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)