44W-LRG12H-CWO
DigiKey Part Number
44W-LRG12H-CWO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44W-LRG12H-CWO
Description
LED PNL IND GRN/RED CLR 8.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red Clear 60° 12V 20mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
Category
Voltage
12V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Part Status
Active
Lens Size
8.50mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Green, Red
Millicandela Rating
40mcd Green, 90mcd Red
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
565nm Green, 660nm Red
Lens Transparency
Clear
Viewing Angle
60°
Ratings
DC
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)