1092A5-12V
DigiKey Part Number
1092A5-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092A5-12V
Description
LED PNL IND GREEN DIFF WIRE LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 12V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092A5-12V Models
Category
Ratings
DC
Voltage
12V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
12000mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)