1090QC1-28V
DigiKey Part Number
L71527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1090QC1-28V
Description
INCAN PNL IND RED QUICK CON
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator Red 28V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1090QC1-28V Models
Category
Lamp Color
Red
Voltage
28V
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Flat Top
Type
Incandescent
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)