1090C3-12V
DigiKey Part Number
1090C3-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1090C3-12V
Description
INCAN PNL IND AMBER WIRE LEADS
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator Amber 12V Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1090C3-12V Models
Category
Lens Color
Amber
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
12V
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Flat Top
Type
Incandescent
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)