1090C1-28V
DigiKey Part Number
1090C1-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1090C1-28V
Description
INCAN PNL IND RED WIRE LEADS
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator Red 28V Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1090C1-28V Models
Category
Lens Color
Red
Voltage
28V
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Flat Top
Type
Incandescent
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)