SMM02040D7509DB300 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
75 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
MELF Assembly Video
Resistors: Vishay MELF Resistors Take on Thin &Thick Film Technologies in Head to Head Competition
SMM02040D7509DB300
DigiKey Part Number
SMM02040D7509DB300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM02040D7509DB300
Description
RES 75 OHM 0.5% 1/4W MELF 0204
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMM02040D7509DB300 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)