PTS0603M2B100RP100
DigiKey Part Number
749-PTS0603M2B100RP100TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-PTS0603M2B100RP100CT-ND - Cut Tape (CT)
749-PTS0603M2B100RP100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0603M2B100RP100
Description
SENSOR RTD 100OHM 0603
Detailed Description
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
PTS0603M2B100RP100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Current
0.5 mA
Surface Mount
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±0.6%