MFU0603FF00500P100
DigiKey Part Number
MFU0603.50TR-ND - Tape & Reel (TR)
MFU0603.50CT-ND - Cut Tape (CT)
MFU0603.50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0603FF00500P100
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFU0603FF00500P100 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
9.0E-4
Part Status
Active
Approval Agency
IEC, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.018" H (1.55mm x 0.85mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.55 Ohms