MCU0805PD4990DP500
DigiKey Part Number
749-1536-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1536-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1536-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU0805PD4990DP500
Description
RES 499 OHM 0.5% 2/5W 0805
Detailed Description
499 Ohms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MCU0805PD4990DP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)