MCT0603PD1001DP500
DigiKey Part Number
749-1524-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1524-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1524-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCT0603PD1001DP500
Description
RES 1K OHM 0.5% 1/4W 0603
Detailed Description
1 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MCT0603PD1001DP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)