MCT06030D8872BP100 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MCT06030D8872BP100-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCT06030D8872BP100 |
Description | RES 88.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 88.7 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCT06030D8872BP100 Models |
Category | Features Anti-Sulfur |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |