MCT06030D1072BP500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Susumu
In Stock: 9.382
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 444
Upgrade
Susumu
Upgrade
10.7 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
MCT06030D1072BP500
DigiKey Part Number
231221671073-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCT06030D1072BP500
Description
RES 10.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCT06030D1072BP500 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)