MCS0402MD1001BE100
DigiKey Part Number
MCS0402-1.00K-MBTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCS0402-1.00K-MBCT-ND - Cut Tape (CT)
MCS0402-1.00K-MBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS0402MD1001BE100
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
MCS0402MD1001BE100 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)