MCS04020D3162BE000
DigiKey Part Number
749-MCS04020D3162BE000TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MCS04020D3162BE000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MCS04020D3162BE000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020D3162BE000
Description
MCS 0402-25 0.1% E0 31K6
Detailed Description
31.6 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)