MCA12060C1009FP500
DigiKey Part Number
749-MCA12060C1009FP500TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MCA12060C1009FP500CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MCA12060C1009FP500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCA12060C1009FP500
Description
RES 10 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCA12060C1009FP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)