VJ0402Y331KXJAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
330 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
VJ0402Y331KXJAP
DigiKey Part Number
VJ0402Y331KXJAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402Y331KXJAP
Description
CAP CER 330PF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402Y331KXJAP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)