GA0805H472KXBBC31G
DigiKey Part Number
720-GA0805H472KXBBC31GTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-GA0805H472KXBBC31GCT-ND - Cut Tape (CT)
720-GA0805H472KXBBC31GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA0805H472KXBBC31G
Description
CAP CER 4700PF 100V X8R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GA0805H472KXBBC31G Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)