TH3B156K016D2000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
TH3B156K016D2000
DigiKey Part Number
TH3B156K016D2000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3B156K016D2000
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3B156K016D2000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm