T97R106K075LSA
DigiKey Part Number
718-1737-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1737-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1737-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97R106K075LSA
Description
CAP TANT 10UF 10% 75V 3024
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 75 V 3024 (7660 Metric) 500mOhm
EDA/CAD Models
T97R106K075LSA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Size / Dimension
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
75 V