T95Y686M004HSSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2910 (7227 Metric) 600mOhm
T95Y686M004HSSL
DigiKey Part Number
T95Y686M004HSSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95Y686M004HSSL
Description
CAP TANT 68UF 20% 4V 2910
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95Y686M004HSSL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
4 V