T95X225K035CSSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2910 (7227 Metric) 2Ohm
T95X225K035CSSL
DigiKey Part Number
T95X225K035CSSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95X225K035CSSL
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V 2910
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95X225K035CSSL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2910 (7227 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V