T95S475K6R3CZSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1507 (3718 Metric) 2Ohm
T95S475K6R3CZSL
DigiKey Part Number
T95S475K6R3CZSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95S475K6R3CZSL
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V 1507
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95S475K6R3CZSL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.056" (1.42mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V