T95R337K016EBBL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
330 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2824 (7260 Metric) 55mOhm
T95R337K016EBBL
DigiKey Part Number
T95R337K016EBBL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95R337K016EBBL
Description
CAP TANT 330UF 10% 16V 2824
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95R337K016EBBL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V