Image for CWR06KH685KSA is not available
CWR06KH685KSA
DigiKey Part Number
718-CWR06KH685KSA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06KH685KSA
Description
CWR06KH685KSA
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2711 (6728 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±10%
Failure Rate
S (0.001%)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C