IRFP32N50KPBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 502
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 17.381
IXYS
In Stock: 614
IXYS
In Stock: 483
In Stock: 23
In Stock: 544
In Stock: 303
STMicroelectronics
In Stock: 556
N-Channel 500 V 32A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-247AC
IRFP32N50KPBF
DigiKey Part Number
IRFP32N50KPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP32N50KPBF
Description
MOSFET N-CH 500V 32A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
190 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5280 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 32A, 10V