IRFP22N60KPBF
DigiKey Part Number
IRFP22N60KPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP22N60KPBF
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 22A (Tc) 370W (Tc) Through Hole TO-247AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFP22N60KPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3570 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
370W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 13A, 10V