IRFBE20PBF
DigiKey Part Number
IRFBE20PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFBE20PBF
Description
MOSFET N-CH 800V 1.8A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 1.8A (Tc) 54W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFBE20PBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
530 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
54W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5Ohm @ 1.1A, 10V