RCEC850S13300JB
DigiKey Part Number
716-RCEC850S13300JB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCEC850S13300JB
Description
RCEC 850 S 1 330U 5% BO25
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 Ohms ±5% 850W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.362" L x 2.362" W (60.00mm x 60.00mm)
Resistance
330 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
M5 Threaded
Power (Watts)
850W