P16NP103KAB15
DigiKey Part Number
716-P16NP103KAB15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NP103KAB15
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)