P16FNP224MA
DigiKey Part Number
716-P16FNP224MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16FNP224MA
Description
POT 220K OHM 0.56W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 0.56W Solder Lug
Product Attributes
Filter Similar Products
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
220k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.56W
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Actuator Diameter
0.866" (22.00mm)
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.866" Dia (22.00mm)