P16FNP221MA
DigiKey Part Number
716-P16FNP221MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16FNP221MA
Description
POT 220 OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
220
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±20%
Actuator Type
Knob
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.866" (22.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M10 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.866" Dia (22.00mm)