534B1502JL
DigiKey Part Number
716-534B1502JL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
534B1502JL
Description
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Packaging
Box
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.22mm)