TSML1000 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TSML1000 |
Description | EMITTER IR 940NM 100MA SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Infrared (IR) Emitter 940nm 1.2V 100mA 3mW/sr @ 20mA 24° 2-SMD, Z-Bend |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TSML1000 Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V |
Manufacturer Vishay Semiconductor Opto Division | Viewing Angle 24° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Orientation Top View |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Type Infrared (IR) | Mounting Type Surface Mount |
Current - DC Forward (If) (Max) 100mA | Package / Case 2-SMD, Z-Bend |
Radiant Intensity (Ie) Min @ If 3mW/sr @ 20mA | Base Product Number |