TSML1000
DigiKey Part Number
751-1220-2-ND - Tape & Reel (TR)
751-1220-1-ND - Cut Tape (CT)
751-1220-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSML1000
Description
EMITTER IR 940NM 100MA SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.2V 100mA 3mW/sr @ 20mA 24° 2-SMD, Z-Bend
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSML1000 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Viewing Angle
24°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Surface Mount
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Package / Case
2-SMD, Z-Bend
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
3mW/sr @ 20mA