TCLT1002
DigiKey Part Number
TCLT1002TR-ND - Tape & Reel (TR)
TCLT1002CT-ND - Cut Tape (CT)
TCLT1002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCLT1002
Description
OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS 4-SOP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCLT1002 Models
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Output (Max)
70V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
50mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.25V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Vce Saturation (Max)
300mV
Current Transfer Ratio (Min)
63% @ 10mA
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max)
125% @ 10mA