T55D475M063C0100
DigiKey Part Number
3581-T55D475M063C0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55D475M063C0100CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55D475M063C0100
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 63 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Polytech
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
63 V