T52M1227M016C0070
DigiKey Part Number
718-2225-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2225-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Manufacturer Product Number
T52M1227M016C0070
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2924 (7360 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T52M1227M016C0070 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V