ZMY13-GS18
DigiKey Part Number
ZMY13-GS18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMY13-GS18
Description
DIODE ZENER 13V 1W DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 13 V 1 W ±5% Surface Mount DO-213AB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 10 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W
Supplier Device Package
DO-213AB
Impedance (Max) (Zzt)
9 Ohms