VSSC8L45-M3/9AT
DigiKey Part Number
VSSC8L45-M3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VSSC8L45-M3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
VSSC8L45-M3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSC8L45-M3/9AT
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 4.9A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 4.9A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.85 mA @ 45 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1216pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
4.9A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 4 A