VS-ST110S08P1VPBF
DigiKey Part Number
VS-ST110S08P1VPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-ST110S08P1VPBF
Description
SCR 800V 175A TO-209AC (TO-94)
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 175 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
600 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
20 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
2270A, 2380A
Part Status
Obsolete
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Package / Case
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.52 V
Supplier Device Package
TO-209AC (TO-94)
Current - On State (It (AV)) (Max)
110 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
175 A