VB20100S-E3/8W
DigiKey Part Number
VB20100S-E3/8WGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VB20100S-E3/8WGICT-ND - Cut Tape (CT)
VB20100S-E3/8WGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VB20100S-E3/8W
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VB20100S-E3/8W Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 20 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A