V20KM100-M3/H
DigiKey Part Number
112-V20KM100-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V20KM100-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V20KM100-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20KM100-M3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 4.2A FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 4.2A Surface Mount FlatPAK (5x6)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1900pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
4.2A
Supplier Device Package
FlatPAK (5x6)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 165°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)