TZMB16-GS08
DigiKey Part Number
TZMB16-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMB16-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
TZMB16-GS08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMB16-GS08
Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80
Detailed Description
Zener Diode 16 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
175°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms