TZMB12-GS08
DigiKey Part Number
TZMB12-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMB12-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
TZMB12-GS08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMB12-GS08
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
EDA/CAD Models
TZMB12-GS08 Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
175°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms