SS10PH10-M3/87A
DigiKey Part Number
SS10PH10-M3/87AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SS10PH10-M3/87AGICT-ND - Cut Tape (CT)
SS10PH10-M3/87AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS10PH10-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
270pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 10 A